Zencefil ile aynı aileye üye tropikal bir bitki olan Zerdeçal, toz haline getirilerek baharat olarak kullanılır. Genel olarak Güney Asya mutfağında çok kullanılan Zerdeçal, bir çok sağlık sorununun çözümünde kullanılır. Enfeksiyon ve cilt hastalıkları konusunda yoğun olarak tüküetilen zerdeçalın sindirim zorlukları çeken kişilerin de çokça tüketmesi gerekmektedir.

Zerdeçal Neye İyi Gelir?


Sindirim Sistemi: Zerdeçalın içeriğinde yer alan kurkumin adlı etkin madde safra üretiminin artmasına yardımcı olur. Bu sayede şişkinlik, gaz, mide bulantısı, kabızlık gibi pek çok sindirim problemine karşı iyi gelir.

Kolesterol: Zerdeçalın kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Yapılan çalışmalara göre zerdeçal damar tıkanıklığına neden olan birikintileri azaltarak damar tıkanıklığına karşı fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini de azaltıcı etki yaratmaktadır.

Cilt Sağlığı: Zerdeçal ciltte oluşan akne, siyah nokta, sedef gibi pek çok probleme karşı faydalı bir bitkisidir. Cildin kurumasını önleyerek enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Ayrıca cildeesneklik verir ve kırışıklıklara karşı engelleyici etki sağlar. Zerdeçal cilt için maske şeklinde hazırlanabilir. Süt ya da yoğurda karıştırılarak cilt maskesi şeklinde cilde uygulanır. Ciltte yaklaşık 15 dakika bekletilerek bol su ile yıkanır. Ayrıca zerdeçal akne için ekstra olarak susam yağı ile karıştırılıp cilt maskesi olarak kullanılabilir.

Enfeksiyonlara Karşı: Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin adlı bileşen mükemmel bir iltihap gidericidir. Vücutta kronikleşen iltihap ileri zamanlarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu noktada iltihaplardan korunmak için zerdeçal alışkanlık haline getirilerek düzenli kullanılabilir.

Diyabet: Zerdeçal hafif seyreden diyabet hastalığına karşı iyi gelir. Kan şekerini dengeleyerek Tip2 diyabet hastalığının gelişmesini önler.

Romatizma Ağrıları: Özellikle romatoid ve osteoarterit problemlerine karşı zerdeçal kullanılabilir. Antioksidan etkisi sayesinde vücudu serbest radikallere karşı koruma altına alır.

Bağışıklık Sistemi: Zerdeçalın bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Vücutta oluşan kesik, yanık gibi yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Vücutta oluşan açık yaralara zerdeçal toz olarak serpilirse yaralar daha çabuk iyileşebilir. Ayrıca öksürük, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı da vücudu koruyucu etkisi vardır.

Kilo Kontrolü: Zerdeçal kilo kontrolü yapanlar için mükemmel bir bitkidir. Obeziteye karşı zerdeçal çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir.

Kanser: Çok ciddi bir hastalık olan kanser tedavisind181e zerdeçal bitkisel tedavi olarak tıbbi tedaviye destek amacı ile kullanılabilir. Özellikle kolon, göğüs ve prostat kanserine karşı kullanılabilecek bir bitki türüdür.

Zerdeçalın İyi Geldiği Diğer Şeyler


Zerdeçal B6 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır.
Eklem iltihabına karşı iyi gelir.
Eklem ağrısı ve oluşan şişliklere karşı kullanılabilir.
Karaciğeri birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.
Kas ağrılarına karşı iyi gelir.
İyi bir antioksidan olan zerdeçal vücudu zararlı maddelere karşı koruma sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here