Uykusuzluğun zararları nelerdir? Uykusuzluk zararlı mıdır? Bu ve daha fazlasının cevabı yazımızın devamında…

Uyku vücudun ihtiyacı olan bir ihtiyaçtır ve uykusuz kalmak, çevremizdeki kişilerle olan etkileşimimizi, stres seviyemizi ve moralimizi önemli ölçüde etkiler.

Uykusuzluğun etkileri nelerdir?

♦️Uyku özellikle çocuk gelişiminde çok önemlidir. Uyku düzeni bebek ve çocuklarda gelişimde önemli rol oynamaktadır. Uyurken salgılanan büyüme hormonu büyüme ve gelişmede büyük öneme sahiptir. Bu yüzden uykusuzluğun en büyük yan etkisi büyüme gelişmeye olan olumsuz etkisidir.

♦️Uykusuzluk kısa süreli bellek kaybına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda 6 saatten az uyuyan insanların 8 saat ve üzeri uyuyan insanlara göre verilen isim listesini hatırlamakta güçlük çektikleri saptanmıştır.

♦️Dikkat dağınıklığının, konsantre olamama durumunun başlıca sebeplerinden biri de uykusuzluktur. Yorgunluk, halsizlik ile birlikte sürekli bir uyuklama durumu dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir.

♦️Uykunun olması gereken saatten az olması damarların yapısını etkilemektedir. Bu da kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadır.

♦️Yaygın anksiyete durumu daha az uykuya sebep olup, daha az uyku ise daha fazla anksiyeteye sebep olmaktadır. Böyle durumlarda yardım almaktan çekinmemelisiniz.

♦️Insülin ve iştah hormonlarının salınımı da yine uykuyla ilişkilidir. Bu sebepten ötürü uykusuzluk obezite ve diyabet gibi metabolik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here