Su içmek zayıflatır mı? Su içmek yararlı mıdır? Su ne işe yarar? Nasıl bolca su içebilirim? Merak ettikleriniz yazımızın devamında

Su içmek bazen çay içmek, meyve suyu içmek, kahve içmek veya çorba içmek gibi diğer sıvıların tüketimiyle karıştırılıyor. Ancak saf su dışında kalan tüm içecekler şeker, kafein, kalori, tatlandırıcı, asit veya tüketilmesi pek sağlıklı olmayan gıda kimyasalları içeriyor. Sıvı ihtiyacınızı bu tarz içeceklerden karşılamak yerine sadece su içmeyi denemelisiniz.

Tok Hissetmenizi Sağlar ve İştahınızı Azaltır

Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Ancak su midede çok uzun süre kalmaz ve idrarla, terle birlikte kısa sürede vücuttan atılır. İki öğün arasında 2-3 bardak su içerek vücudun susuz kalmasını önleyebilirsiniz.

Atıştırmalıkları Azaltmanıza Yardımcı Olur

Hani bazen canımız bir şey çeker veya bir şeyler yemek isteriz de o “şeyin” ne olduğunu bir türlü bulamayız. İşte böyle bir durumda kaldığınızda yemek yerine bir büyük bardak su için. Bunu pek çok beslenme uzmanı tavsiye ediyor.

Pek aç olmamanıza rağmen canınız bir şeyler yemek istediğinde bir bardak su içtikten sonra 10 dakika beklemek yemek ihtiyacınızı azaltacaktır. Bu sayede öğünler arasında ekstra kalori almanıza neden olan atıştırmalıkları minimum düzeye indirebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur

Yemekten sonra içilen su gıdaların sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su bağırsaklarda dışkının yumuşamasını sağlayarak diyet yapanların sık sık yaşadığı kabızlık sorununu önler. Yeterince su içmezseniz bağırsaklar dışkıdaki suyu kendine alır ve dışkı katılaşarak kabızlığa neden olur (2).

Enerjinizi Yükseltir

Suyun kendisi enerji vermez ancak susuzluk enerjinizin azalmasına yol açar. Bunun nedeni sıvı kaybına bağlı olarak kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesidir. Kas hücreleri yeterince sıvı alamadığında “kas yorgunluğu” yaşanır ve kendinizi halsiz hissederseniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapıyorsanız enerjinizi korumak için normalden daha fazla su içmelisiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır

Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için ekstra enerji harcar ve bu işlem sırasında daha fazla kalori yakılır. Metabolizma soğuk su içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar ve yaklaşık 30 dakika sonra en yüksek noktasına ulaşır. Bunun kilo vermeye büyük bir etkisi olmayabilir ancak yakılan her ekstra kalori uzun dönemde faydanızadır.

Ne Kadar Su İçmeliyim?

Bazı uzmanlar günde 8 bardak, bazıları en az 2 litre içilmeli diyor ancak günlük su tüketiminin ne kadar olması gerektiği konusunda net bir rakam yok çünkü değişkendir. Vücudun su ihtiyacı kişinin yaşına, fiziksel aktivite derecesine göre değişebiliyor. Ayrıca havanın sıcak olması, sıcak çalışma ortamı, aşırı terleme gibi faktörler su ihtiyacını arttırıyor.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini, daha doğrusu yeterince su içip içmediğinizi idrarınızın renginden anlayabilirsiniz. Kabaca idrarınızın rengi ne kadar açıksa o kadar iyi. İdrar rengi koyulaştıkça vücudunuzda yeterli miktarda su olmadığı söylenebilir.

Egzersiz yapıyorsanız egzersizden önce, egzersizin ortasında ve sonrasında su içmelisiniz. Egzersiz öncesi midenizin dolmasını istemiyorsanız küçük bir bardak içebilirsiniz.

Nasıl Daha Fazla Su İçebilirim?

Sabah kalkar kalkmaz ve her öğünden önce bir büyük bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Sabahları içilen su böbreklerin temizlenmesine yardımcı olurken öğünlerin öncesinde içilen su daha az yemek yemenizi sağlar.

Tatlandırılmış içecekleri suyla değiştirin. Kola, paketlenmiş meyve suyu içmek gibi alışkanlıklarınız varsa bu içeceklerin yerine su içmeye çalışın. Hem bir sürü gıda kimyasalının vücudunuza girmesini önlemiş olursunuz hem de sıfır kalori alırsınız.

Yanınızda küçük bir şişe su taşımayı alışkanlık haline getirerek ev ve iş yerinde daha fazla su tüketebilirsiniz.

Susamak vücudun susuz kaldığının işaretidir. Susamayı beklemek yerine sık araklılarla büyük yudumlar şeklinde su içmek vücudunuz için daha faydalıdır.

Suyu bir miktar tatlandırmak su içmekten keyif almanıza yardımcı olabilir. Bunun için bardağınıza 1 buçuk dilim limon, 1 dilim portakal veya 1 buçuk dilim elma atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here