Birçok kişinin korkusu olan saçın beyazlaması akıllara Stres Saç Beyazlatır Mı sorusunu getirir. Stres Saç Beyazlatır Mı? Saç Neden Beyazlar? Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir? Saç beyazlaması durdurulabilir mi? İşte sorularınız cevabı..

Saç Neden Beyazlar?

Ailelerin genetik yapısına göre ortalama 30 yaşlarda saçlar beyazlamaya başlayabilir. Saçın beyazlaması psikolojik olarak yıpratabilmektedir.

Stres Saç Beyazlatır Mı diye düşünenler için Asıl olarak rutin yaşlanma süresi ve genetik faktörler etkili olsa da stresin de saçların beyazlaması da etkili olduğu düşünülüyor.

Stres Saç Beyazlatır Mı?

Bilim insanları fareler üzerinde yapılan deneyler de Stres Saç Beyazlatır Mı sorusunun cevabının bulunduğu söylüyorlar.

Harvard üniversitesi profesörü Ya-Cieh Hsu “Saç ve Ciltte ki değişimlerin en büyük sebebinin stres olduğundan artık kesinlikle eminiz” diyor.

Deneylerde Ne Keşfedildi?

Acı ve korku yaşayan farelerin salgıladıkları adrenalin ve kortizol sinir sistemini etkileyerek şiddetli strese sebep olmaktadır ve kalplerinin hızlı atmasına tansiyonlarının yükselmesine sebep olmaktadır.

Stres Saç Beyazlatır Mı sorusunun cevabını bu durumun saç köklerinde bulunan Melanin hormonunu etkileyerek saç köklerinin zayıflamasına ve azalmasına yol açmasından bulabiliyoruz.

Prof. Hsu açıklamasında Stres Saç Beyazlatır Mı sorusunun cevabı için “stresin insan bedenine olumsuz etkisinin olduğunu biliyoruz. Keşfimiz stresin zarar verici etkisinin tahmin ettiğimizden daha fazla olduğunu gösteriyor. Pigment yenileyici kök hücreleri bir kaç gün sonra tamamen kaybolmuştu. Kök hücreler bir kere kaybolduğunda tekrardan yenilenemez. Bu sebeple hasar kalıcıdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here