Spor içecekleri, sporcuların yüksek yoğunlukta egzersiz yapmasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Su, karbonhidrat ve elektrolitler içerir. Ayrıca vitaminler, mineraller, belirli amino asitler ve ginseng gibi başka bileşenler de bulundurabilir. Hızlı emilmesi özelliğiyle çalışan kaslara enerji sağlar. Egzersiz sırasında vücutta eksilen ögeleri vücuda hızlı bir şekilde geri kazandıran ve lezzeti nedeniyle sıvı tüketimini arttıran içeceklerdir. Ancak ekstra katkı maddelerinin egzersiz performansını arttırabileceği konusunda çok az veri vardır.

Spor içecekleri ve egzersiz

Herkesin sağlıklı kalmasını sağlamak için yeterli miktarda sıvı alımı yapması şarttır. Sporcularda sıvı alımı, dehidratasyonun olumsuz etkilerini önlemek ve düzenli olarak antreman yapan kişiler için en üst düzeyde performans göstermelerine yardımcı olmak adına özellikle önemlidir.

Kimler sporcu içeceği kullanmalı?

Spor içecekleri, düzenli, yüksek yoğunluklu antrenman yapan sporcular için tasarlanmıştır. Spor içecekleri, yüksek yoğunlukta egzersiz yapan insanlara yardımcı olur. Özellikle de çok fazla terliyorlarsa ve bir saatten fazla egzersiz yapanlar için uygundur. Çok sayıda bilimsel çalışmada yorgunluğu geciktirdikleri ve egzersiz performansını geliştirdikleri gösterilmiştir. Bir şişede 10 ila 14 çay kaşığı şeker bulunabilir bu nedenle gerçekten onlara ihtiyacınız olduğunda kullanmak çok önemlidir. Eğer spor salonuna haftada birkaç kez orta yoğunlukta egzersiz yapıyorsanız veya kısa koşular yapıyorsanız, kilo vermeye çalışıyorsanız spor içecekleri gerçekten sizin için uygun değildir. Burada ihtiyacınız olan tek şey sudur. Spor içeceği ise fazladan kalori almanıza sebep olur.

Hidrate kalmak

Vücuttaki suyun yüzde iki kadar kaybı bile egzersiz performansımıza zarar verici bir etkiye sahiptir. Fazlası da yüksek ısıya neden olabilir. Bir kişinin egzersiz sırasında içmesi gereken sıvı miktarı, terleme oranlarını ve nefeste kaybolan su oranlarını incelediğimizden, bireyler arasında büyük ölçüde farklılık gösterir. Eğer antrenmanınız konusunda ciddi iseniz, kişisel ter oranınızı öğrenmek, dehidrasyonun etkilerinden kaçınmanıza ve elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olabilir. Ter oranınızı hesaplamak için, egzersiz sonrası antrenman ağırlığınızı egzersiz öncesi kilonuzdan çıkarın ve bunu 1000’e çevirerek gramına dönüştürün. Bu, kaybettiğiniz toplam sıvı miktarıdır. Kaybettiğiniz her gram için, bunu telafi etmek adına 1ml su içmelisiniz. Yani 60 dakikalık bir antrenmanda 700 g kaybettiyseniz, 700 ml su içmeniz gerekir.

  • DİYETİSYEN Aylin KOÇAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here