Orta Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir? Orta Kulakta Sıvı birikime belirtileri nelerdir? Orta Kulakta Sıvı birikmesi durumunda ne yapılmalıdır? Orta Kulakta Sıvı Birikmesi tedavisi nedir? Hepsi yazımızın devamında

⚠Eğer çocuğunuzda:


❗Konuşmada gecikme
❗Kelimeleri tam çıkaramama
❗Tv yi yakından veya yüksek sesle izleme,
❗Her seslendiğinizde bakmama gibi durumlar var ise kulağında sıvı birikmiş olabileceğini unutmamalı.
⚠️Tekrarlayan ortakulak iltihapları kulakta sıvı birikmesine neden olacaktır!

.⚠️Bir çocukta kulak iltihabı sık tekrarlıyorsa yani yılda 2 yi geçiyorsa altta yatan alerji veya reflü mutlaka araştırılıp tedavi edilmelidir. Genelde alerji ve reflü de birbiri ile ilişkilidir.
. ⚠️Tanı konup gereken önlemler alınıp tedavi başlamazsa da kuşakta sıvı birikimi kaçınılmaz olur ve ilerleyen yaşlarda işitme kaybı kaçınılmaz olacaktır!
. ⚠️Bu sıvı birikimi muayene ve timpanogram testi ile anlaşılır.
. ⚠️Eğer geç kalınmadan tanı konur ve gereken tedavi başlanırsa ameliyata gerek kalmadan suvı birikimi geriler ve işitme kaybı durumu ortadan kalkar.
⚠️ O yüzden erken tanı çok önemlidir.
⚠️Geç kalınmış ve ileri düzeyde sıvı birikimi zarı bombe hale getirmiş çocuklarda , alerji ve reflü tedavisi ile sıvı birikimi gerilemiyorsa işte o zaman kulağa tüp taktırmak gerekir!
. ⚠️Bu kulağa tüp takılma ameliyatı 2 yaş öncesi yapılmamalıdır
. ⚠️Unutmayın ki kulağa tüp takılsa bile alerji ve reflü gibi sebepler düzeltilemezse yine sıvı birikimi olacaktır ve çocuğun ameliyatı da boşa gidecektir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here