Okul çağında bulunan çocuklar hızlı bir şekilde büyür ve okula başlarken daha da
aktifleşirler. Yeterli miktarda enerji alması ve büyümesi ve gelişmesi için gereken tüm
besinleri sağlayan bir beslenme gerekir. Bu yaşa kadar tüm çocuklar dengeli beslenme kurallarına uygun ve çeşitli besinler tüketmelidirler.


Öğrencilerin yeme alışkanlıkları, büyük oranda aileleri tarafından şekillendirilir. Ancak yaşlandıkça, yiyecek tercihlerini ve beslenme şekillerini olumlu ya da olumsuz
şekillendirebilecek farklı deneyimler kazanmaya başlarlar. Bunlar arasında, okulda arkadaşlarının alışkanlıkları ve tercihleri olacaktır. Ancak rol modelleriyle ilişkili alışkanlıklar ve tercihler de dahil olmak üzere gittikçe artan sayıda başka etkiler baş göstermeye başlamaktadır. Sağlıklı beslenme ilkelerinin temel bir anlayışı onlara makul seçimler yapmalarında yardımcı olabilir.


Çocuklar haftada en az iki porsiyon (bir kısmı yaklaşık 140 g) balık tüketmeli, biri
de uskumru, somon veya sardalya gibi yağlı bir balık olmalıdır. Balık protein ve birçok vitamin ve mineral sağlarken yağlı balık uzun zincirli omega-3 yağ asitleri sağlar.


Yağlı balıkların maksimum miktarda alınması tavsiye edilir: erkek çocuklar için haftada dört porsiyondan fazla yağlı balık, kızlar için haftada iki porsiyon az yağlı balık tüketilmelidir. Kızlar için daha düşük öneri, yağlı balığın içindeki dioksin gibi
maddelerin vücutta toplanabilmesidir.


Bunların yüksek seviyeleri, doğmamış bir bebeğe sonraki yaşamında zararlı olabilir. Köpekbalığı, kılıçbalığı ve marl gibi büyük avcı balıklar nispeten yüksek seviyelerde cıva içerebilirler, çünkü bunlar gıda zincirini biriktirir. Civa, küçük çocukların gelişen sinir sistemini etkileyebilir.

Bisküvi, cips ve çikolata barları gibi popüler atıştırmalık yiyecekler, yağ ve/veya şeker bakımından yüksek olabilir. Bunlar zaman zaman gayet iyidir, ancak çocuklar, vücut yoğurtları, bir bardak veya süt, yağsız et, balık ve salata gibi sağlıklı bir dolgu içeren sandviçler gibi bir dizi temel besin öğesini içeren aperitifleri seçme yönünde yönlendirilmelidir. Yağ ve şeker açısından zengin aperatifler bir ödül olarak kullanılmamalıdır.


Düzenli olarak çok fazla tuz (sodyum klorür) tuzlu gıdalar tercih eder ve daha da
önemlisi, daha sonraki yaşamda yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Çocuklar için önerilen maksimum tuz miktarı yaşla birlikte artar.


Sabah etkinlikleri için, çocukların enerji depolamaları için kahvaltı önemlidir.
Sağlıklı bir kahvaltı yapan çocuklar, daha sonra yağ ve/veya şeker yüksek yiyecekleri
atıştırma olasılığı daha düşüktür ve gün boyunca daha iyi bir besin alımı eğilimi
gösterirler.


Birçok çalışma, düzenli kahvaltı tüketiminin, kahvaltı yapmayan çocuklarla karşılaştırıldığında, okulda daha iyi performans gösteren çocuklara neden olduğunu gösterdi. Besin açısından yoğun olan ve yavaş enerji bırakan kahvaltı seçenekleri tercih edilen seçeneklerdir.


Çocukluk çağında diş sağlığı çok önemlidir. Çocuklara, diş hijyeni ve diş
çürüğünü önleme yolları öğretilmelidir. İlköğretim çağındaki çocuklar için, zayıflama diyetlerine gitmek genellikle büyüme ve gelişmelerine müdahale edebileceği için tavsiye edilmez. Bunun yerine, genellikle sağlıklı beslenme ve artmış fiziksel etkinlikleri birleştiren bir rejimi gerektirir; bu da aileye odaklıdır ve çocuğun boyu arttıkça yavaş yavaş ağırlığını arttırır ya da çocuğun sabit kalmasına neden olur ve aynı
zamanda ailelerin diyet modellerini gözden geçirir ve gelişmeyi destekler.

Çocuklar ve gençler için yapılan çalışmalar, çocukların ortalama yağ alımı
tavsiyeleri ile uyumludur, ancak doymuş yağ asitlerinin ortalama alımı hala hükümet hedeflerini aşmaktadır. Nişastalı karbonhidrattan zengin gıdalardaki artış memnuniyetle karşılansa da, pek çok çocuğun şeker alımları da yüksektir. Tuz alımları da önerilen seviyelerin üzerindeydi. Diğer gözlemler, çocukların meyve ve sebzeler için (en az 5 porsiyon) beslenme önerilerini karşılamadığını ve yağlı balık alımlarının düşük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, olumlu tarafta, bu yaş grubundaki vitaminlerin ve minerallerin çoğunun alımı, A vitamini haricinde tavsiyelere uyumludur.

  • DİYETİSYEN Harun TALİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here