Akupunktur nedir? Akupunktur ne işe yarar? Akupunktur kilo verdirir mi? Obezite de geleneksel yöntemler nelerdir? Obezite de Akupunktur işe yarar mı? Merak ettikleriniz yazımızda..

?? Obezite, vücutta aşırı yağ depolanması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalık olup bir enerji dengesi sorunudur.
.
♦️Obezite tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar diyet tedavisi, fiziksel aktivitenin düzenlenmesi, davranış tedavisi, farmakoterapi, cerrahi yaklaşım ve akupunktur tedavisidir. Sıralanan bu yöntemler tek ya da birbiri ile kombine uygulanabilmektedir .
♦️ Geleneksel Çin Tıp Tedavilerinin en eski ve en bilineni olan akupunktur, teröpatik bir amaçla vücuttaki spesifik noktalara iğne batırılmasıyla uygulanan bir tedavi şeklidir.
.
♦️ Akupunktur uygulaması obezite tedavisinde periferik ve merkezi sinir sistemini uyararak, nörotransmitter düzeyini değiştirerek, omurilik, hipofiz ve beyindeki nörokimyasallardan endorfin ve monoaminlerin salınımını sağlayarak etki gösterir.

? Ayrıca akupunktur, gastrointestinal sistemdeki iştah yollarını kapatarak akupunktur felsefesine uygun yaşam enerjisini arttırarak tokluk hissi vermektedir. .
? (Li19), (St36), (St25), (St44) noktası mide salgısının azalmasına sebep olarak açlık hissini azaltmaktadır.
.
?? Sonuç olarak akupunktur obez olguların iştahını azaltarak DİYET ve EGZERSİZ e uyumunu artırmakta, oluşturduğu anksiyaliz etkiyle de hipokalorik beslenmenin oluşturacağı anksiyeteyi azaltmaktadır. Ayrıca vücutta homeostazisi sağlayacağı için metabolizmayı hızlandırarak da olguların kilo vermesini hızlandırabilmektedir.


?Tüm dünyanın kabul ettiği gibi obezite tedavisinde multidisipliner birçok yöntemin birlikte uygulanmasıyla daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here