Migren nedir? Migren belirtileri nelerdir? Migren tedavisi nedir? Migrene ne iyi gelir? İşte merak ettikleriniz ve fazlası yazımızın devamında

Migren Nedir?

Migren ani ataklarla gelen baş ağrısına migren diyebiliriz. Migren ağrısını diğer ağrılardan ayıran özelliklerin başında ise bulantı, ses ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı gelmektedir.

Migren ağrısı çekmenizi sebebi genetik olabilmektedir. Ve ailesinde migren var ise migren hastası olma olasılığınız %40-%60 arasında değişmektedir.

Migren erkeklere oranla kadınlarda daha çok bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise hormonal değişimlerdir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

1-Migrenin en büyük belirtisi ani şekilde gelen atak baş ağrılarıdır.

2- Işığa ve olan aşırı duyarlılık

3- Dikkat dağınıklığı

4- Duygu durum bozukluğu

Migren ağrısına ne iyi gelir?

Öncelikle migren ağrınızın olduğundan supheleniyorsanız uzman doktora başvurup bir tedavi planlanması gerekir. Uzman doktorunuzun önerdiği günde bir kere kullandığınız bir ilaç yıllarca ağrı çekmemenizi sağlayabilir.

Migren ağrısını geçirmek için öncelikle bu ağrıya sebep olan etkenler ortadan kaldırılabilir. Mesela sinirlilik, açlık gibi durumlar çözülüp ağrının etkileri azaltılabilir.

Günlük yaşamınızı değiştirmek migren hastalığı için oldukça önemlidir. Uyku düzenini kurmak, düzenli spor yapmak, stresten uzak durmak, uygun bir kiloda olmak migren ağrısını azaltmak için oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here