Midye dolmaların zararları nelerdir? Midye dolmalar ne gibi zararlar saçıyor? Midye dolma yemek zararlı mı?

Greenpeace Akdeniz’in, ‘Türkiye’deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği’ raporu tamamlanıp kamuoyuna sunuldu. Raporda dikkat çeken başlık deniz ürünleri oldu.

Rapora göre, incelenen balıkların yüzde 44’ünde, kırmızı karidesin yüzde 18’inde, midye dolmaların ise yüzde 91’inde mikroplastik bulgu olduğuna rastlandı. DHA’da yer alan habere göre balıkların midesinden çıkan mikroplastiklerin çoğunun tek kullanımlık plastiklerden kaynaklandığı bildirildi.

GREENPEACE ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

Greenpeace Akdeniz, ‘Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklansın’ projesi kapsamında deniz canlılarındaki plastik kirliliğine dikkat çekmek için Marmara, Ege ve Akdeniz’den toplanan barbun, istavrit, kefal, mırmır, tekir ve kırmızı karides türlerinin mide ve sindirim sistemlerini inceledi. Greenpeace Akdeniz’in hazırladığı Türkiye’deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği raporunda, çoğunluğu Ege ve Marmara Denizi’nden tedarik edilmiş midyelerden üretilen ve Adana, Ankara, Bodrum, İstanbul ile İzmir’de satılan midye dolmaların içerisindeki mikroplastik miktarı da araştırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here