Konuşma terapisti Ümmühan Erkoç, Amerika’da aldığı eğitimlerin ve edindiği deneyimlerin sonrasında 2010 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaparak çalışmalarına ülkemizde devam etmiş ve ülkemizdeki konuşma terapisi uygulamalarında yaşanan eksikliklere çözüm sağlamıştır. Türkiye’ye dönerek profesyonel çalışmaya hayatına devam eden Ümmühan Erkoç, bu alanda edindiği bilgi birikimi ile İRE Dil ve Konuşma Merkezi’nde bir araya hizmet vermeye başlamıştır. Ümmühan Erkoç’un 2010 da Türkiye’ye geri dönmesinde ve İRE Dil ve Konuşma Merkezi’ni açmasındaki motivasyonu ise; ülkemizde görülen dil ve konuşma bozukluklarına çözüm sunulmasındaki çalışmaların azlığı olmuştur.

Ümmühan Erkoç, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon üzerine yaparken 3. yılında Chicago’da bulunan University of Illinois Medical Center at Chicago’ya kabul alarak orada staj yapmıştır. Daha sonra da dünyaca ünlü ve sıralamalarda dünyanın en iyisi olarak gösterilen bir rehabilitasyon hastanesi olan Rehabilitation Institute of Chicago’ya burslu olarak kabul alarak deneyim elde etmiştir. Tüm bu başarılarının ardından Türkiye’ye dönerek mezun olan konuşma terapisti Ümmühan Erkoç çalışma hayatına başlamıştır. Lisans eğitimi mezuniyeti sonrası yüksek lisans eğitimi için ABD’ye giden Ümmühan Erkoç, aldığı master eğitimi sonrası konuşma terapisti olarak 2010 yılına kadar ABD’de profesonel hayatına devam etmiştir.
Konuşma Terapistinin Çalışma Alanları
Konuşmaya dair tüm aksaklıkların yaşandığı durumlar konuşma terapisti çalışma alanının içine girmektedir. Konuşma terapistleri temelde aynı sorunlar üzerine eğilse de çocukları ve yetişkinleri ayrı ayrı ele almakta ve tedavi uygulamaktadır. Çünkü konuşma terapisi, çocukluktan yaşlılığa kadar olan yaşamın her döneminde ortaya çıkan konuşma ve dil bozukluklarını kapsamaktadır.

Çocukluk dönemlerinde sağlıklı bir iletişim kurulmasına engel olabilecek çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlar, dil gelişimini, işitmeyi ve konuşmayı olumsuz etkilemektedir. Dolayısı ile erken dönemde gerçekleştirilen konuşma terapisi tedavileri kalıcı hasarların oluşmasına engel olmaktadır.

Çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de konuşma ve dil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; felç geçirilmesi, beyin hasarı oluşması ve travmatik bir olayın yaşanması konuşma ve dil becerilerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu noktada konuşma terapisti aracılığı ile tedavi gerçekleştirilmelidir.
Türkiye’de Konuşma Terapisti
Bir kişinin ses, dil ve konuşma bozukluklarını teşhis edebilmesi ve tedavi gerçekleştirebilmesi için yetkili alanı bulunan üniversitelerden konuşma terapisi lisans eğitimi alması gerekmektedir. Bu eğitimin alınabilmesi için maalesef ki Türkiye’de yeni yeni lisans programları açılmaktadır. Dolayısı ile konuşma terapisi almadan önce terapinin alınacağı kişi için lisans diplomasının yanı sıra iyi bir araştırma yapılmalı ve terapistin mesleki açıdan geçmiş deneyimlerine, tecrübesine bakılmalıdır. Aksi takdirde yetersiz kişilerce gerçekleştirilen maddi ve manevi hasarlara yol açmaktadır.

Amerikan standartlarına göre bir kişinin konuşma terapisti olabilmesi için lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra yüksek lisans eğitimini dil ve konuşma terapisi üzerine yapması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin Amerikan Konuşma Dil İşitme Derneği’nce uygun görülen konuşma terapistleri denetiminde 1 yıl süreyle çalılma yapması ve yapılacak olan ulusal sınavda başarı göstermesi gerekmektedir. Dolayısı ile konuşma terapisi alınacak olan kişilerin benzer yeterliliğe sahip olup olmadığı araştırılmalıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here