Hızlı bir biçimde kilo vermenize yardımcı olacak sayısız zayıflama plan ve programlarını marketlerde bulabilirsiniz.  Bunlardan bazıları herkes için uygun olmayabilen sıkı rejimler içerir. Bu rejimlerde yiyecek tüketimi minimum düzeydedir. Belirli bir diyet uygulamak yerine, sağlıklı beslenme alışkanlıkları belirleyerek kendi programınızı yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak daha çabuk kilo vermenize yardımcı olur.

İşte iyi bir beslenme planı ve egzersiz programı için ipuçları:

  1. Hepimiz çay, kahve, kola ve diğer asitli içeceklere düşkünüz ve doğanın bize sunduğu en önemli içeceği unutmuş durumdayız. Günde 8-12 bardak sıvı tüketilmesi gerekir. Vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. Bu gibi zararlı sıvıların tüketilmesi bünyemizi olumsuz etkiler. Yeterli miktarda su tüketimi yağların yakılmasını hızlandırır.
  2. Diyetiniz bol miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar içermelidir. Tüm sebze ve meyveler, tahıllar, az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve balık hızlı ve kolay bir biçimde kilo vermenize yardımcı olacak en sağlıklı besinler arasındadır. Yağlı gıdaların kesilmesi bir hafta içinde kilo vermenize yardımcı olur. Kızarmış, tuzlu ve şekerli gıdalar kilo almanıza yol açar bu yüzden diyetinizden tamamen çıkarılmalıdır.
  3. Hepimiz hızlı ve çabuk atıştırmalık şeyler yemeyi severiz. Yediklerimiz abur cubursa kilomuzu nasıl etkiler? Bu tip gıdalar tükettiğimiz zaman açlık hissimiz artar. Hamburger, pizza, kızarmış patates gibi hazır yiyeceklerin besinsel değeri düşüktür ve kilo vermekistiyorsanız bunlardan uzak durmanız gerekir.
  4. Tabağınızdaki yemeğin hepsini bitirmeyin. Geride az yemek bırakarak kaloriyi azaltmış olursunuz. Bu miktar ne yediğinize göre değişir ama günde 500 kalori geride bırakmanız tavsiye edilir.
  5. Kilo vermek için birçok kişi öğünleri atlar. Bunun metabolizmayı etkilediğinin farkına varmazlar. Aynı zamanda, bir sonraki öğünde aç kaldıklarından dolayı daha fazla yemek yerler. Düzenli aralıklarla yemek en sağlıklı olan yöntemdir. Üç ana öğün, iki ara öğün tavsiye edilir. Özellikle kahvaltı aksatılmamalıdır. Bu durumu anlatan bir söz vardır. “ Kral gibi kahvaltı yapın, halktan biri gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği yiyin”.
  6. İnsanlar yürümek, yüzmek, koşmak, bisiklet sürmek gibi egzersizleri severler. Diğer taraftan, daha yorucu egzersizler arıyorsanız, mekik çekmek kilo vermede en önemli egzersiz olarak düşünülebilir. Benzer şekilde, merdiven çıkmak, ip atlamak gibi egzersizler de kilo vermede etkilidir. Bu egzersizleri yaparak hem kadınlar hem erkekler kolayca kilo verebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here