Size çok yararlı birşeyden bahsetmek istiyorum Kefir belki duymuşsunuzdur. Hareketsizlikden çalışmaz duruma gelen sindirim sisteminiz mı var evde yoğurt olarak mayalayıp tüketmeniz özellikle de Kefiri maya olarak kullanarak yoğurt yapmanızı öneririm çünkü kefirin içinde olan bakterilerin sindirimi kolaylaştırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirir
B12, B1 ve K vitamini bakımdan da zengindir. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek, karaciğer ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda sağladığı bilinmektedir.
Kefirin diyetimizde düzenli olarak tüketiminin sayısız faydaları bulunmaktadır. Kolay sindirilebilir olması, bağırsakları temizlemesi, faydalı bakteriler ve mayalar, vitaminler ve mineraller, ve proteinleri içermesi. Kefir dengeleyici bir gıdadır. İçerdiği yapılar ile bağışıklık sisteme yardımcı olduğu, AIDS gibi rahatsızlıkların kötüye gitmesini yavaşlatmak, aşırı yorgunluk sendromuna, herpes ve kansere karşı olumlu etkilerinin olduğu belirtilmektedir. Sinir sistemi üzerine olan sakinleştirici etkisi nedeni ile uyku bozuklukları, depresyon ve hiperaktivite rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

  • DİYETİSYEN Harun TALİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here