Normalde insanların sık sık karşılaştığı fakat çok önemsemediği bir his olan kaşıntı, günlük yaşantımızda sürekli karşımıza çıkan bir sıkıntıdır. Çeşitli enfeksiyonların da olabileceği gibi önemsiz haller de alsa sık sık kaşıntı sıkıntısı yaşayan kişilerin doktora görünmesinde kesinlikle fayda vardır. Kaşıntıya ne iyi gelir? sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Toplumsal olarak büyük bir sorun olarak bilinen ve gün aşırı yaşadığımız bir sorun olan kaşıntı böcek ısırması, çeşitli enfeksiyonlar ve güneş ışınlarının altında sık sık kalma gibi durumlarda karşılaşılan bir histir. Cildinizin kuruması ve vücudunuza temas eden bir cismin rahatsızlık vermesiyle de kaşınmanız mümkün. Peki, kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşındığında Ne Yapılmalı?

Sürekli bir yerleri kaşıma duygusunda kurtulup iş, eğitim gibi faaliyetlere odaklanmak gerekir. Ayrıca kaşıntı hissinin gelmesi korkusundan uzaklaşmak da psikolojik olarak faydalı olacaktır. Bunun için öncelikle kaşıntının hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir. Buna göre çözüm bulmak daha isabetli olacaktır. Kaşıntıya ne iyi gelir sorusuna verilecek cevapları ve önerileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Öncelikle kaşıntıyı önlemek için nemlendirici kullanmak, güneşten korunmak, doğal banyo sabunları kullanmak, banyo esnasında suyun sıcaklığını orta düzeyde tutmak, sentetik kumaşlardan uzak durmak gereklidir. Yine de kaşıntı olursa önerilen yöntemlere geçilebilir.
  • Karbonat kürü kaşıntıların yok edilmesinde oldukça etkilidir. Üç yemek kaşığı miktarında karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra kaşıntılı olan bölgeye yayın ve ortalama 10 dakika bekleyin. Sonrasında o bölgeyi güzelce yıkayın. Kaşıntı hissinin kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Yulaf samanı yöntemi de son zamanlarda önerilmektedir. Bir miktar yulaf samanı ve bir miktar suyu kaynatın. Kaynayan karışımın suyunu kaşıntılı bölgeye sürün. Günde iki kez yenisini kaynatın ve sürekli bunu tekrarlayın. Kısa süre içerisinde kaşıntı kaybolacaktır.
  • Ezilmiş siyah üzüm çekirdeği ile bir miktar yoğurdu karıştırarak günlük tüketmek kaşıntıya karşı önemli başarı sağlar.
  • Eczanelerden alınan kremler en tesirli olanlardır. Burada kulaktan dolma bilgilerle değil uzman önerisi ile krem alınmalı ve ona göre kullanılmalıdır. Özellikle genital bölge kaşıntılarında krem tedavisi tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here