Kanama nedir? İç kanama nedir? Dış kanama nedir? Kanama Neden Olur? Kanama Nasıl Durdurulur? Kanamaya baskı yapmak durdurur mu? Evde kanama Nasıl Durdurulur? Hepsi ve fazlası yazımızın devamında…

Kanama nedir? İç kanama nedir? Dış kanama nedir? Kanama Neden Olur? Kanama Nasıl Durdurulur? Kanamaya baskı yapmak durdurur mu? Evde kanama Nasıl Durdurulur? İşte detaylar ;

Kanama nedir?

Damar içinde bulunan kanın, damarın bütünlüğünün bozulduğu durumlarda damar dışına cikmasina kanama denir. Kanama Nasıl Durdurulur demeden önce kanamanın ne olduğunu iyi bilmek ve o şekilde müdahale etmek gereklidir.

İç Kanama Nedir?

Damar içinde bulunan kanın damar dışına çıkması ve bunun sebebinin ise iç organların zarar görmüş olması durumunda gerçekleşen kanama, iç kanama olarak adlandırılmaktadır. İç kanama durumunda kan damar dışına çıkmakta fakat deri altında birikmektedir.

Dış Kanama Nedir?

Damar içinde bulunan kanın damar dışına çıkması sonucunda damar bütünlüğün bozulması ve deriden dışarı çıkmasına, Dış Kanama denir.

Kanama Nasıl Durdurulur?

Öncelikle standart güvenlik tedbirleri alınır. Gerekliyse 112 aranmalıdır. Kanama olan yerde eğer bir yabancı cisim yoksa başı yapılmaya müsaitse bası yapılması gereklidir. Kanama olan bölgeye mutlak suretle çıplak el ile dokunulmaması gerekmektedir. Eğer varsa temiz eldiven, poşet veyahut da temiz bir bez ile bası yapılmalıdır. Eğer kanama olan yer kol ve bacaklarda ise kalp hizasından yukarı kaldırılmalıdır. Kanama Nasıl Durdurulur sorusunun cevabını arayalanlar öncelikle baskı yaptığı bezi her ne olursa olsun, merak amacıyla bile olsa yerinden oynatmamalıdır. Çünkü küçük bir harekette olsa bölgede oluşmuş pıhtıyı yok edecektir. Kan ile kirlenmiş bezin üzerine temiz bez ile baskı yapılabilir. Ve kanama durana kadar devam etmelidir. Kanama Nasıl Durdurulur sorusunun cevabını bu şekilde almış oluruz.

Kan akışı devam ediyorsa eğer 112ye başvurmanızı öneririm. Kanama Nasıl Durdurulur sorusunun sahipleri kanama sonrasında üşüme, titreme, dudak ve göz altlarında morarma, bulantı, kusma, hızlı hızlı soluk alma, kan basıncının düşmesi, nabzin yükselmesi ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler goruluyorsa eğer hemen düz bir zemine yatırılmalıdır. Ardından ayaklar 30 cm yukarı kaldırılmalıdır. Çünkü bunlar şok belirtileridir. Hastanın üstü örtülerek beklenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here