Ülke genelinde yaygın rahatsızlıktan biri olan İshal, hiç olmaması gereken zamanlarda karşınıza çıkabilir ve ishal olma durumlarında ishale iyi gelen şeyleri sizler için derledik. İshale ne iyi gelir? İshal olunduğunda ne yapılmalıdır? İshale iyi gelen yiyecekler hangileridir? İşte tüm detaylar Sağlık TC’de… İshal, genelde tedavi edilmeden birkaç gün içinde iyileşmektedir. Kendini daha iyi hissedene kadar dinlenin, yeterince sıvı için ve ne yediğinize dikkat edin. Bu işlemler ardından ishal çok kısa süre içerisinde geçmiş olacaktır.

İshal Nasıl Geçer?

Vücudunuz lavaboya her gittiğinizde su kaybediyor. Çok fazla kaybederseniz, susuz kalmaya başlayabilirsiniz. Sıvı almaya devam etmek önemlidir.
Sulu kalmak için gün boyunca berrak sıvılar – su, et suyu veya meyve suyu – için. Hastayken günde yaklaşık 2-3 litre (8-12 bardak) almayı deneyin. Yemek yerken değil, öğün aralarında küçük miktarlarda yudumlayabilirsiniz. Doktorunuz, ishal olduğunda vücudunuzun kaybettiği tuz, potasyum ve diğer elektrolitlerin yerini almak için bir spor içeceği önerebilir. Ayrıca bulantı varsa, sıvıları yavaşça yudumlayın.
İshali tedavi etmek için en uygun yiyecek grubu yoktur ve doktorlar artık uzun süredir önerilen Muz, Pirinç (beyaz), Elma Püresi ve Tostu tavsiye etmemektedir. Her ne kadar yüzde yüz ishali kesemese de, tüm bu yiyecekler hala geçerli seçeneklerdir.

İshal Olunduğunda Yenecek Yiyecekler

  • Yoğurt
  • Patates
  • Fıstık Ezmesi
  • Beyaz Et

İshale Kötü Gelen Yiyecekler Nelerdir?

  • Yağlı veya kızarmış yiyecekler
  • Çiğ meyve ve sebzeler
  • Baharatlı yiyecekler
  • Kahve ve soda gibi kafeinli içecekler
  • Fasulye
  • Lahana

İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman ishalin tedavi edilmesi gerekmez. Ancak bazı reçetesiz satılan ilaçlar daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

İki tür ilaç, ishali farklı şekillerde rahatlatır:

Loperamid (Imodyum), vücudunuzun daha fazla sıvı emmesini sağlayan bağırsaklarınızdaki gıdanın hareketini yavaşlatır.
Bizmut subsalisilat (Kaopectate, Pepto-Bismol), sıvının sindirim sisteminizden geçişini dengeler.

Paket üzerindeki talimatları okuyun. Bu ilaçların ne kadarını ve ne zaman alınacağını görün. Etiketin önerdiğinden daha fazlasını almayın – ilacın daha iyi veya daha hızlı çalışmasını sağlamaz. Ve aynı anda bu ilaçların birden fazlasını almayın. Kanlı dışkı veya ateşi olan hastalarda reçetesiz ishal ilaçları önerilmemektedir.

Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzu veya eczacınızdan tavsiye alın. Çocuklara Kaopectate veya Pepto-Bismol vermeyin – tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here