Hamilelik dönemi kilo kontrolü bayanların son zamanlarda en çok önem verdiği konuların başında geliyor. Çoğu hamile kadın hamilelik döneminde yediklerine dikkat ederken sağlıksız beslenerek doğumlarını tehlikeye atıyorlar.

Bilinçsiz yapılan diyetler yüzünden bebeklerde bazı eksiklikler olabiliyor. Bu dönemlerin ne kadar önemli olduğunun farkına ise hasta bebekler dünyaya getirdiklerinde varıyorlar. Bu dönemde bilinmesi gereken asıl konu ise, hamilelik dönemi diyetinde asıl amacın kilo vermek olmadığıdır. Bu listenin asıl amacı kilo kontrolünü sağlayabilmektir.

Bilindiği gibi fazla kilo alındığı zaman hamilelik döneminde zorlanma olabiliyor. Doğumun daha kolay geçebilmesi için bu dönemin olduğu kadar az kilo ile geçmesi gerekmektedir. Hamilelik dönemi kilo kontrolü ilgili hekimin onayı ile yapılmalıdır.

Herkesin bünyesi ayrı olduğu gibi, hamilelik dönemi de oldukça farklı geçmektedir. Her kadının alması gereken kilo ayrıdır ancak ortalama belirlenen bir kilo vardır. Hamilelik döneminde 9-12 kg arasında alınan ağırlık normal olarak karşılanır. Yine de alınan 7-8 kg bile az değildir, bebeğin gelişimini fazla etkilemez. Bebekleriniz ikiz ise aldığınız kilo da daha fazla olabilir. Ortalama olarak 17-22 kg bu durumda normal olarak karşılanır.

Gebelik dönemi alınan her besin bebeğin gelişiminde en temel yapı taşlarını oluşturur. Bu dönemde bebeğin büyüme ve gelişmesinin, annenin aldığı besinlerin bebeğe plasenta ile taşınması sonucu olduğu unutulmamak gerekir. Bebek tüm enerji ve besin öğesi gereksinimlerini annenin depolarından karşılayarak yaşama tutunan bir canlıdır.

Gebeliğin her dönemi için sağlıklı beslenme önem arz eder. Bilinmesi gereken ise iyi beslenmenin, çok yemekle aynı anlamı taşımadığıdır. Bu yüzden hamilelik boyunca bebeğiniz ve sizin ihtiyacınız olan besin öğelerini yeterli oranda almak ilk şarttı. Bebeğin ihtiyacı hamilelik süreci boyunca değişiklik gösterecektir.

Hamileliğin Periyotları

Bebeğin kilosu arttıkça ihtiyaçları da artacaktır. Hamile kadın bu süreci üçer aylık periyotlara ayırmalıdır. Eğer gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız, ilk 3 ay aldığınız kaloriyi çok fazla artırmamanız gerekir. Gebelikte ilk 3 ay kilo almamak sorun yaratmaz ve ikinci 3 ayda artan ihtiyacı karşılayabilmek için hamile kadınların günlük 300 kalorilik ek enerji alması şarttır. Yani gebeliğin 20. haftasından sonra vücudun gereksinimleri fazlalaşır.

Anne karnındaki bebeğin hızlı büyümeye başladığı ve iştahın arttığı bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden de vücudunuz yağ depolamaya daha müsaittir. Ancak endişe etmeyin, çünkü bu yağlar ileriki emzirme döneminde ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlamaya yetecektir. Son olarak üçüncü üç ay kilonuz artmaya devam edecektir. Bebeğin en hızlı büyüdüğü dönem bu dönemdir. Gebe kadının ayaklarında ve ellerinde şişme, sık idrara gitme problemleri olabilir. En çok karşılaşılan şikayet ise kabızlıktır, bu dönemde daha da artabilir.

Hamilelik dönemi kilo kontrolü kurallarına uymak istiyorsanız, et, ekmek, meyve, tahıl, sebze ve süt besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmeniz gerekmektedir. Bu dönemde artan besin öğesi gereksiniminizi karşılamanın en kolay ve zahmetsiz yolu bu besinleri yemeye özen göstermektir.

Bebeğinizin gelişimini sağlayabilmek için günlük almanız gereken enerji miktarına 300 kalorilik bir enerji ilavesi yapmanız yetecektir. Böylece gereksinimlerinizi karşılamış ve sağlıklı olan düzeyde, vücut ağırlığındaki artışı sağlamış olacaksınız. Hamilelik dönemi beslenme programı kurallarına uymak ve dengede tutmak için şunlara özen göstermelisiniz:

Gebe kadınlar için günlük alınması önerilen protein miktarı 60 – 70 gram olmalıdır. Günde 3–4 porsiyon protein içeren süt, yoğurt, peynir ve de 120-150 gram kırmızı et, tavuk ve ya balık tüketiyorsanız, bu ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Bebeğinizin beyin gelişimi için haftada iki kez mutlaka balık tüketmeniz gerekmektedir. Enerji Enerjinizi yeterli düzeyde sağlayabildiğiniz takdirde, protein görevini gerçekleştirebilir ve sağlıklı bir doğum yapmanın adımlarını atabilirsiniz

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here