Ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır? Ertesi gün hapı kaç gün etkilidir? Ertesi gün hapı kullanmak zararlı mıdır? Ertesi Gün Hapı ile ilgili pek çok sorularınız var … işte merak ettiğiniz sorularınız ve cevapları …

.
?ERTESİ GÜN HAPI NEDİR?
Ertesi gün hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya geleneksel yöntemlerle (takvim yöntemi, geri çekme veya prezervatifle) olan korunma kazaları ile gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir..
.
?ERTESİ GÜN HAPI NASIL ETKİ EDER?

Yumurtlamayı erteleyerek sperm ve yumurtanın karşılaşmasını önler. Böylece hamilelik daha oluşmadan önce önlenmiş olur. .
.
?ERTESİ GÜN HAPI NE ZAMAN NASIL KULLANILIR?
Adet döngüsünün herhangi bir günü korunmasız cinsel ilişki sonrasında ilk 24 saat içinde olabildiğince çabuk alınmalıdır. Ne kadar erken kullanılırsa hamilelik riski o kadar düşük olur.
.
?TÜM ERTESİ GÜNÜ HAPLARI AYNI MIDIR?
Tüm ertesi gün hapları aynı değildir.
Ertesi gün haplarının gebelikten koruma oranları içerdikleri etken maddelerine göre değişir. Ve gebelikten koruma oranları yani etkinlikleri arasında çok büyük farklar vardır.
Bazıları gebeliğin en riskli olduğu yumurtlama öncesi dahi etkili iken, bazıları bu bu en riskli dönemde etkili değildir.
Bu yüzden ertesi gün hapı alırken aldıkları ürünü sorgulamalarını, bebek sahibi olmayı planlamıyorlarsa risk almamalarını ve merak ettikleri her şeyi çekinmeden eczacılarına sormalarını öneririm.
.
.
?ERTESİ GÜN HAPI ALDIKTAN SONRA KUSULURSA NE YAPILMALI?
Ertesi gün hapının alınmasından sonraki ilk 3 saat içinde kusulursa, ertesi gün hapının tekrar alınması gerekir. Ancak 3 saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar kullanılmasına gerek yoktur. .
. .
. ?ERTESİ GÜN HAPINI NE SIKLIKTA KULLANABİLİRİM?

Bir adet döneminde 1’den fazla kez kullanılmasını önerimiyoruz.
.

?ERTESİ GÜN HAPINI KULLANDIKTAN SONRA KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRSEM, GEBELİKTEN KORUNUR MUYUM?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi yoktur!
.
.
?ERTESİ GÜN HAPI ALMAMA RAĞMEN ADET KANAMAM GECİKTİ. NE YAPMALIYIM?
Eğer adet kanamanız 5-7 gün gecikirse ya da normal zamanında ancak hep olduğunuzdan fazla ya da az miktarda bir adet kanamanız olursa doktorunuza başvurulmalısınız..
.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here