Diş ağrısı neden olur? Diş ağrısının sebebi nedir? Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına evde uygulanabilecek çözümler nelerdir? İşte merak ettikleriniz ve daha fazlası yazımızın devamında…

Diş ağrısının sebepleri nelerdir?

♦️Diş ağrısı genellikle diş çürüklerinin sebep olduğu ağız bölgesinde ki ağrılara denir. Bir çok şekilde ve yönden hissedilebilir. Ağrı hafif, orta veya şiddetli şekilde hissedilebilir. Devamlılık gösterebilir yada kısa süreli olabilir. Değişkendir. Hassas dişlerde soğuk-sıcak ve şekerli yiyecek – içecekler tüketildiği taktirde ağrı oluşabilmektedir.

♦️Diş ağrısı çürük dişler, dişte bulunan sinir ve damarların iltihaplanması, apse birikimi, kırık diş, 20lik dişler gibi gömülü dişler, diş eti iltihapları, diş hassasiyeti ve diş dışındaki çene veya farklı eklem rahatsızlıkları (örneğin sinüzit üst çene etrafında ağrıya sebep olur) sonucu oluşabilir.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Öncelikle belirtmek isteriz ki burada yazılanlar tedavi amaçlı değildir ve geçici çözümlerdir. Gerçek bir tedavi için uzman doktorunuza muayene olup teşhis konulması ve ona uygun tedavi yöntemi planlanmalidir.

Soguk uygulama; Eğer diş ağrısının sebebi travma veya diş etinin şişmesinden kaynaklanıyorsa yanağınız üzerinden uygulayacağınız buz torbası damarlarınızın daralıp kan akışının yavaşlamasına sebep olacağından ağrısınız hafifleyecektir.

Tuzlu ve Sirkeli su gargarası; Ağzınızı tuzlu ve Sirkeli ılık su ile çalkaladığınızda ağrıyan dişinizin arasına sıkışmış besinlerin çıkmasını kolaylaştıracak ve diş ağrısının hafiflemesine sebep olacaktır.

Ağrı kesiciler; Eczanelerden reçetesiz temin edebileceğiniz parasetamol, ibuprofen ve asetaminofen içerikli ilaçlar veya benzokain içerikli krem ve jellerde diş ağrısının hafiflemesinde etkili olacaktır.

Diş fırçalamak ve diş ipi ; Çürük veya kırık diş arasına sıkışmış besinler bazen diş ağrısına sebep olabilir. Dişinizi fırçalayarak veya diş ipi kullanarak besinlerin çıkarılması diş ağrısını bir nebze azaltacaktır.

Yari oturur pozisyonda durmak; Geceleri uyuduğunuz zamanda özellikle diş ağrısı yoğun bir şekilde artabilir. Yari oturur pozisyonda durmanız veya başınızı dik konumda tutmanız diş ağrısını bir nebze azaltacaktır.

  • Diş Hekimi Bünyamin Süme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here