Demir eksikliği nedir? Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksikliği tedavisi nelerdir? Demir eksikliğinde neler yapılmalıdır? Demir eksikliği tedavisi mümkün müdür? Neden demir eksikliği oluşur? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında…

Demir Eksikliği Nedir?

Demir eksikliği halk dilinde kansızlık olarakta bilinir. Vücutta yetersiz demir bulunmasından kaynaklı oluşan bir rahatsızlıktır. Yaşam kalitesini düşürmesi eğer geç kalınmadan müdahale edilirse tedavi edilebilir bir hastalıktır. Çoğunlukla yanlış beslenme ile ortaya çıkar ve geç kalındığı taktirde demir eksikliği anemisine dönüşür.

Demir Eksikliği Nedenleri?

❌Duzensiz ve yanlış beslenme, fazla ve dengesiz kafein içeren içeceklerin tüketilmesi, adet kanamaları, hamilelik, sindirim sisteminde gerçekleşen hastalıklar, ülser ve kolon kanseri gibi iç kanamaya sebep olan hastalıklar ve fazla ilaç tüketimi demir eksikliği nedenlerinin başlıca sebeplerindendir.

Demir Eksikliği Belirtileri ;

Devamlı yorgunluk hissi, nefes nefes kalma, göğüs ağrısı veya çarpıntı, baş dönmesi, üşüme-titreme, ten renginde değişme/solukluk, gerginlik hissi, Kulakta devamlı uğultu duyma, kaşıntı, yutma güçlüğü ve saçların hızla dökülmeye başlaması demir eksikliğinin en belirgin belirtileridir.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Öncelikle uzman doktora başvurup gerekliyse eğer demir eksikliğini tamamlayıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Doğru ve düzenli beslenme demir eksikliğinin tedavisinde en önemli etkenlerdendir. Hepimizin temel reisten bildiği üzere ıspanak demir açısından oldukça zengin bir besindir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, limon ve portakal gibi C vitamini açısından yoğun meyvelerde demir açısından zengin ve tüketilmesi gereken besinlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here