İshal (Diare, Sürgün) 

Çocuğun üçten fazla ve normal kıvamdan farklı sulu dışkılaması durumuna ishal denir. İshalli çocuğun vücudunda su ve elektrolit kaybı görülür.

 Çocuklarda başlıca ishal nedenleri: enfeksiyonlar, besin zehirlenmeleri, inek sütü gibi besin alerjileri, ağır metal zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı, ek besinlere erken başlama ve aşırı besleme. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal daha az görülür. 

İshal, çocuklarda iştahı azaltır ve önemli beslenme bozukluklarına yol açar. İshal sırasında çocuktaki su ve elektrolit kaybı mutlaka yerine konulmalıdır. Sık aralıklarla beslenmelidir. Çocuğa AST(sıvı tedavisi) verilmelidir. 2 yaş üstü çocuklarda her dışkılama sonrası 1 çay bardağı AST.  2 yaş altındaki çocuklarda ise her dışkılama sonrası 2 çay bardağı AST.

AST:  1 lire suya 

8 çay kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karbonat 

1 küçük elmanın suyu katıp çözündürülür.

Önerilen yiyecekler:

Tahıllar (pirinç lapası, ekmek, makarna..)

Yağsız Yoğurt

Pektin ve potasyumdan zengin meyve-meyve suları (elma, şeftali, muz)

Haşlanmış patates püresi

Yağsız et 

Anne sütü (emiyorsa)

İnek sütü ve formulalar ilk gün ½ oranında sulandırılır.

Önerilmeyen yiyecekler:

Çiğ sebze-meyve

       Kepekli tahıllar 

Şekerli besinler

Çocuğun dışkısında kan varsa, dışkı sayısı 8-10 defadan fazla ise, yüksek ateşi ve kusması varsa, ishal birkaç gündür devam ediyorsa, ağız ve dilde kuruluk, su içmeme, dalgınlık, idrar yapamama veya çok az yapma, gözlerde ve bıngıldakta çökme ve karın derisinde gerginliği kaybetme gibi belirtilerden biri ya da birkaçı görülürse çocuk vakit geçirmeden doktora götürülmelidir.

  • DİYETİSYEN Aylin Koçak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here