Çocuklarda Demir eksikliğinin sebepleri nelerdir? Demir eksikliğine sebep olan durumlar? Demir eksikliğinde ne yapılmalıdır? Demir eksikliğini giderecek besinler nelerdir? Tamamı yazımızda.

Demir eksikliği, hemoglobin oluşumunu engellemeyecek miktarda vücut demirinin eksik olmasıdır. Demir eksikliği anemisi ise demir eksikliği sonucu hemoglobin miktarının azalmasıdır. Bebeklik ve çocukluk döneminin en sık görülen kan hastalığıdır. 

İştahsızlık, halsizlik, sürekli yorgunluk, huzursuzluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite sendromu, büyüme geriliği, uyku bozuklukları, nefes tutma nöbetleri (“breath holding spells”), tırnak ve saçlarda kolay kırılma, kaşık tırnak, düz ve parlak dil, deride özellikle avuç içlerinde ve mukozalarda solukluk, taşikardi belirtileridir.

Öncelikle demir eksikliğinin nedeni ortadan kaldırılmalıdır. Çocukluk ve adolesan dönemde parazitoz veya çölyak hastalığı gibi emilim bozukluklarının araştırılmalıdır. Demirin ferro (+2)  formunu içeren ilaçlar (ferro sulfat) kullanılır. Hastalar oral olarak bu formu tolere edemezlerse ferri (+3) formunu içeren ilaçlar da kullanılabilir.

Altı aydan sonra, anne sütünün yanında, demirden zengin içerikli ek gıdalarla beslenmesi önerilir. Bu yaşta anne sütü alamayan bebeklerin, ek gıdanın yanında demirden zengin formüla mama ile beslenmesi önerilir. Zamanında doğan bebeklere 4 aydan sonra, 1 mg/kg/gün dozunda; prematüre ve 2500 g altında doğan bebeklere 2 aydan sonra 2 mg/kg/gün dozunda elementer demir içeren damlalar başlanarak, 1 yaşına kadar demir desteğine devam edilmesi önerilir. Günlük inek sütü tüketimi en fazla 2 su bardağı ile sınırlandırılmalıdır ve 1 yaşından önce inek sütü verilmemelidir. C vitamini demir emilimini arttırırken fitat, tanen ve kafein içeren yiyecek ve içecekler demir emilimini olumsuz etkilemektedir.

Demir İçeren Besinler: Kırmızı et ve sakatatlar demirin en iyi kaynaklarındandır. Kümes hayvanları, balık, kuru baklagiller, kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve pekmez. Kurutulmuş meyveler ise tazelere oranla daha çok demir içerir.

  • DİYETİSYEN Aylin Koçak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here