Çocuklar kahve içebilir mi? Kafein çocuklar için zararlı mıdır? Kahve çocuk sağlığını nasıl etkiler? Merak ettikleriniz yazımızın devamında

♦️ Erişkinler kafeini daha çok çay kahveden, çocuklar ve ergenler ise kolalı içecekler ve buzlu çaydan almaktadırlar.
☕️Büyüyen içecek sektörüyle birlikte enerji içeceklerinin özellikle gençlerin kafein tüketiminde etkili olduğu bildirilmektedir.
?Yüksek düzeyde kafein (>500 mg/gün) alımının spontan düşüklere, düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olduğu saptanmıştır. Gebeliğin 20. haftasından önceki düşük riski ile maternal kafein alımının incelendiği bir kohort çalışmada, düşük oranlarının kafein almayanlarda % 12, 200 mg/gün alanlarda ise % 25 olduğu gösterilmiştir. Gebelik sürecindeki bu olumsuz etki, plasentadan kolayca fetüse geçen kafeinin normalden çok daha uzun ve zor metabolize edilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Anne karnında gelişimini sürdüren fetüsün karaciğeri, henüz kafeini metabolize edecek olgunluğa erişmemiştir. Bu nedenle gebelerin kafein konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekir. Günlük içilen iki-üç fincan kahve ile alınan orta derecedeki bir kafein (200 mg) miktarının, bebekte herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığı bildirilmekte ise de gebelere önerilen kafein miktarı 125 mg/gün’dür. Günlük 300 mg’ın altında alınan kafeinin fertiliteyi olumsuz etkilemediği bildirilmektedir.
?Bir fincan kahve ile kaybedilen kalsiyumun, kahveye eklenecek 50-60 ml süt ile karşılanabileceği ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olacağı belirtilmektedir.
?‍♂️Okul çağı çocuklarında 50 mg ve üzerinde kafein alan çocukların, 10 mg ve altında alanlara göre düşünmede güçlük ve sinirlilik benzeri olumsuz bulgular gösterdikleri saptanmıştır.
?Çocuklar için önerilen kafein miktarı yaşa ve ağırlığa göre değişmektedir:
?‍♀️İki-beş yaş için 25-50 mg/gün
?‍♂️beş-on yaş için 50-75 mg/gün
?‍♀️10-15 yaş için 75-125 mg/gün
?Çocuklara ağırlık başına önerilen kafein miktarı 2-3 mg/gündür. Çoğunlukla günde içilen bir kutu (330 mL) gazlı içecek ya da yenilen 40-50 g sütlü çikolata ile çocuklara önerilen kafein miktarı, kolayca karşılanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here