Corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsü bulaşıcı mıdır? Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü nasıl ortaya çıktı? Corona virüsü ilk nerede ortaya çıktı? Corona virüsü ölümcül müdür? Merak ettiklerinizin hepsi yazımızın devamında

Corona virüsü nedir?

Corona virüsü ilk defa 2012 yılında Suudi Arabistan da ortaya çıkmış ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bulaşıcı ve ölümcül bir virüstür. Şimdiler de ise Çin de ortaya çıkıp 6 kişinin ölümüne sebep olan virüs Avustralya, Tayvan ve ABD’ye sıçramıştır.

Corona virüsü genellikle ağır solunum yolu rahatsızlığı olarak ortaya çıkıp insanlarda ve hayvanlarda hastalığa sebep oluyor. Henüz kaynağı ve geçişi hakkında net bir bilgi verilmemiş olsa da insandan insana solunum yolu ve yakın temas ile geçtiği biliniyor.

Corona virüsü belirtisi ve tedavisi nedir?

Kuluçka süresi ortalama 10 gün süren hastalığın belirtileri ;ateş, titreme, öksürük, boğaz ağrısı, myalji, kusma ve abdominal ağrı olarak belirtiliyor.

Hastalığın belirli bir tedavisi ve onaylanmış bir aşısı bulunmamaktadır. Genellikle hastalık hafif seyirli geçmektedir ve ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Genellikle hastalara bol sıvı takviyesi ve istirahat önerilir.

Hastalıktan nasıl korunulur?

Corona virüsüne karşı bir aşı bulunmamaktadır. Bu yüzden hastalıktan korunmak için genel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Genel kurallara dikkat ederek hastalıktan korunmak mümkündür. Sık sık el yıkama dikkat etmeli ve temastan kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here