Bel soğukluğu nedir? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Bel soğukluğu tedavisi nedir? Bel soğukluğu nasıl geçer? Bel soğukluğu nasıl bulaşır. İşte merak ettikleriniz….

Bel soğukluğu nedir?

Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalığın tıbbi adı gonoredir. Bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece birçok organı etkileyerek ölümle sonuçlandırabilen bir hastalıktır. Bel soğukluğuna sebep olan bakteri genellikle cinsel yollar ile bulaşır. Ayrıca bu hastalık hamile bir kadından çocuğuna da geçebilir. Fakat bu kadar kolay bir şekilde bulaşabilen hastalık kan nakli ile bulaşmaz.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Belirtileri bir kaç kademe şeklinde oluşan bel soğukluğu ilk aşama da ülser ile kendini gösterir. Tedavi edilirse kurtulabilir fakat tedavi edilmez ise ikinci kademeye geçer. Hastalığın ikinci evresinde kaşıntı yapmayacak şekilde deride döküntüler başlayacaktır. Döküntüler oldukça bulaşıcıdır ve döküldüğü zaman başkalarına bulaşma riski vardır. Üçüncü kademeye geçildiğinde ise kalp, göz, böbrek gibi organlar da etkilenecek ve hastalık ölümcül seviyelere ulaşacaktır.

Bel soğukluğu tedavisi nasıldır?

Bel soğukluğu için öncelikle kan testi yapılır. Bel soğukluğu eğer erken evdere ise daha kısa sürer tedavi süreci. Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılır ve etki etme süreci daha kişiden kişiye değişir. Eğer bel soğukluğu teşhisi konulduysa cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız eğer acilen uzman doktorunuza gorunmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here