Bacak Reflüsü Nedir Belirtileri ve Tedavisi, Bacak reflüsü hareketsiz bir hayat tarzına bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Venöz reflü hastalığı denilen bu durum özellikle ofis yaşamında gün boyu masa başında oturmak zorunda olan insanlarda çok sık görülen bir durumdur. Bacak reflüsü uzun süre oturmak suretiyle oluşabildiği gibi uzun süre hareketsiz şekilde ayakta kalarak da oluşabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda hormon değişimlerine bağlı olarak görülebilmektedir.

Bacak reflüsü belirtileri arasında bacaklarda şişme ve çeşitli ağrılar yer alır. Erken teşhis ile tedavi edilmediği sürece daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bacak Reflüsü Nedir?

Bacaklarda çok fazla toplardamar bulunmaktadır. Bu toplardamarlar sağlıklı şekilde çalıştıklarında damarlarda bulunan kirli kanı yeniden kapbe pompalarlar ve işlevlerini düzgün şekilde gerçekleştiremediklerinde yani yapıları bozulduğunda kirli kan yön değiştirir. Yön değiştiren kirli kan aşağı yukarı doğru bir kaçırmaya neden olur ve bu durumda venöz reflü yani bacak reflüsü meydana gelir.

* Bacak reflüsü genellikle yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan bir hastalıktır. 60 Yaşını geçen erkeklerin ortalama % 45’inde ve kadınların ise % 75’inde görülmektedir.

Bacak Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

* Gün içinde zorlamaya bağlı olarak bilekler ve diz altında görülen şişkinlik, ödemler oluşabilmektedir.

* Bacak reflüsünün ilerlemesiyle birlikte bacaklarınızda normalde belirgin olmayan damarlar görünmeye başlayacaktır.

* Özellikle örümcek ağı görünümünde 3 mm çapında yeşil – mavi renkli kılcal damarlar otaya çıkmaktadır.

* Bu aşamada bacak reflüsü teşhis edilip tedavi başlamadığında bu kılcal damarların kalınlığı ve sayısı artmaktadır.

* Çok ilerleyen durumlarda ise, bileklerde yaralar meydana gelir ve cildinizde renk değişiklikleri meydana gelir.

Bacak Reflüsü Tanısı Nasıl Konur?

* Bacak reflüsü tanısı kalp damar hastalıkları düzeyinde incelenen bir rahatsızlıktır. Bacak reflüsü tanısı bir kalp damar cerrahı tarafından konulabilmektedir. Detaylı bir bacak ultrasonu ile tanısı konulabilen bir rahatsızlıktır.

* Bacaklarda bulunan toplardamarların hangi bölgelerde daha şiddetli bozukluklar gösterdiği tespit edilerek bu bölgelere uygun tedavi yöntemleri seçilmeli ve uygulanmalıdır.

1 ile 5 mm Arasında Oluşan ve Gözle Görülebilen Kılcal Damarların Tedavisi Nasıl Yapılır?

* Bacak reflüsü tedavisinde doktorunuz tanı koyduktan ve tedavi sürecine başladıktan sonra, 1 mm ile 5 mm arasında oluşan kılcal dmar bozukluklarında, bu damarların içerisine oksijenle karıştırılmış karbondioksit enjekte edilir ve köpüklü bir sıvının enjekte edildiği bu yönteme köpük skleroterapi denilmektedir. Bu yöntem sonucu damarlar büzüşerek vücudun emerek yok etmesi sağlanır.

* Genellikle bu büyüklükteki kılcal damarlar bir seansta düzeltilebilir ancak bazı durumlarda bir kaç seansta tedavi edilebilir.

* Bu tedavi yönteminin dışında lazer tedavi yöntemiyle bacak reflüsü tedavisi mümkün, ancak lazer tedavisi bazı durumlarda kalıcı yanık izlerine neden olabileceği için pek tercih edilmemektedir. Bu nedenle bacak reflüsünde lazer tedavisi pek tercih edilmemektedir.

5 mm ve Üzeri Büyüklük Gösteren Damarların Tedavisi Nasıl Yapılır?

* Bu büyüklükte görülen bacak reflüleri genellikle lokal anestezi ile tedavi altına alınmaktadır. Lokal anestezi ardından 1 mm çapında ufak kesikler atılmaktadır. Açılan bu kesiklerin ardından kürdan benzeri bir alet ile sorunlu damarlar vücuttan alınır.

* Bu tedavi yönteminde açılan kesikler çok küçüktür ve kendi kendine tedavi olmaktadır. Asla dikiş benzeri kapatıcı yöntemlere gerek duyulmaz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here