Aşı nedir? Bağışıklama nedir? Aşı yaptırmalı mıyız? Aşı sağlıklı mı? Aşı yaptırmak ne kadar doğru? İşte cevapları yazımızda.

Bağışıklama; duyarlı canlıların hastalık etkenlerine karşı çeşitli şekillerde dirençli hale gelme veya getirilmesidir. Aşı;hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak amacıyla insan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçaları veya salgılarıyla oluşturulan çözeltidir. Bağışıklamada amaç toplumda aşı ile önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklarından kaynaklanan sakatlıklarının ölümlerin önüne geçmektir.
Son zamanlarda aşılarla ilgili gerekli olup olmadığı yönünde spekülasyonlar çok fazla. Sizler de yaptırmasak diye düşünüyorsanız sakın bu şekilde bir yanlış yapmayın. Bir sağlıkçı olarak ben bu konunun tartışmaya açık olmadığını düşünüyorum ve aşı karşıtı söylemlere de bakanlıkça müdahale edilmesini umuyorum. Bir kişinin aşılanmaması tüm toplum için tehdit oluşturuyor çünkü. Geçmişte çok sayıda ölümle sonuçlanmış hastalıklarla günümüzde karşılaşmıyorsak bu aşılar sayesinde. Herşeyin başı sağlık , sağlığın başı aşı diyor ve tüm yenidoğanların aşılanmasını umuyorum. Lütfen paylaşalım.

  • Furkan AKİL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here