Ağız ve diş sağlığımızı nasıl korumalıyız? Ağız ve diş sağlımızı korumak için neler yapmalıyız? Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerekiyor? Bütün bu soruların cevabını hadi gelin aşağıda hep beraber inceleyelim.

Diş ve dişeti hastalıkları nasıl oluşur?

Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları vücudumuzdaki birçok hastalığın da tetikleyicisidir. Şiddetli diş eti iltihabı ve diş eti hastalığı durumlarında basit bir fırçalama ya da diş ipi kullanımı bile bakterinin kana geçmesine neden olarak genel vücut sağlığını tehlikeye atabilir. Dişlerin yapısı, beslenme tarzı ve ağız bakım alışkanlıkları gibi kişiye ait özellikler diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının oluşum sürecini etkiler. Bu hastalıkların nedeni ise kötü ağız hijyenidir. Ağızdaki bakterilerin dişlerin yüzeyine yapışmasıyla oluşan bakteri plağı, dişlerin yüzeyindeki ve aralarındaki besin artıklarını kullanarak çürük oluşturur. Bakteri plağı, diş ve dişeti bağlantısını bozarak dişeti hastalıklarının oluşumuna neden olur. Bakteri plağı ancak diş fırçası, diş ipi ve ağız gargaraları ile düzenli şekilde yapılan bir ağız temizliği ile ortadan kaldırılabilir.

Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Dişler günde iki kez, 2-3 dakika boyunca fırçalanmalı. İsterseniz elektrikli diş fırçası, isterseniz normal diş fırçası tercih edebilirsiniz. Diş fırçasının başı yumuşak kıllı olmalı, kıllar yıprandığında mutlaka yenilenmeli. Çoğu insanın yaptığının aksine diş fırçası fırçalama öncesinde ıslatılmamalı. Kullanacağınız macun sadece nohut kadar olmalı. Dişlerin arka-ön, iç-dış olmak üzere tüm yüzeyleri fırçalanmalı, dişler fırçalanırken aynı zamanda dişetine masaj yapılmalı.

Ağız ve diş sağlığını korumak için neler yapılmalı?

6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemeli,
Sağlıklı beslenme tarzı benimsenmeli,
Her gün detaylı ve düzenli ağız bakımı yapılmalı
Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve gargara kullanılmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here