Gebelik nasıl olur? Adetin kaçıncı günü hamile kalınır? Hamile kalmak için hangi günler seçilmelidir? Hepsi ve fazlası yazımızın devamında.

?Bu tabloda 28 günde bir adet gören bir kadının adetin hangi günleri gebelik şansı olduğunu görebilirsiniz!
.
.
?Hamilelik planlayanlar için yumurtlama günlerini bilmeleri son derece önemli!.. Peki nasıl hesaplanır yumurtlama günü? .
.
?Normal adet döngüsü 28 günde bir görülür. Bazılarınızda bu 21 gün veya 35 günde bir de olabilir. Bu günleri de normal olarak sayıyoruz. .
.
?Yani 21-35 günde bir normal adet döngüsü olanlarda yumurtlama günleri ise 11. Ve 21. Günleri arasında değişebilir.
.
.
?Adet döngüsü normal olan kadınlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu, yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yoludur. .
.
?Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14’üncü günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14’üncü güne denk gelir. .
.
.
?Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını artırır. .
.
.
?Adetleri düzenli olarak 30 gün süren bir kadın adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16’ncı gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır. .
.
.
?Adetleri düzensiz olanlarda bu hesaplama biraz daha zordur ama her zaman adet göreceği günden 14 gün öncesi yumurtlama günüdür. .
.
.
?Adet döngüsünün ikinci döneminin; yani yumurtlama ile adet kanaması arasındaki sürenin 14 gün ve sabit olduğunu unutmayın!
.
?Yumurtlama belirtileri nelerdir? .
.
.
?Vücut ısısında yumurtlama ile derece ile ölçümde yarım derece artış olur.
.
?vajinal akıntı şeffaflaşır ve miktarı artar yumurtlamadan 1-2 gün önce
.
?yumurtlama günü tek taraflı kasık ağrısı olur …
.
?karında şişkinlik hissi … .
?memelerde hassasiyet …
?yumurtlama öncesinde cinsel istek artışı olur … .

Hamile kalma günlerini hesaplamayı öğrenenler sağlıkla bebeklerine kavuşsunlar.

  • Kadın Hastalıkları Ve Doğum Op. Dr. Ebru Zulfikaroğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here